آلوپسی یک واژه پزشکی است که به ریزش قسمتی یا تمامی موهای در نقطه‌ای از بدن اطلاق می‌شود و شایعترین نوع آن ریزش موهای سر است.

 

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، عامل اصلی ابتلا به آلوپسی یا ریزش مو، استرس است.

 

بنا بر گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، شمار زیادی از بزرگسالان و جوانان به میزان قابل توجهی علائمی شبیه به نازک شدن تارهای مو یا ریزش موی کامل را در منطقه رستنگاه مو در بالای پیشانی و یا بالای سر تجربه می‌کنند.

 

متخصصان پوست‌ ومو در این بررسی‌ها دریافته‌اند که حدود 70 درصد از کل 500 بیمار مبتلا به آلوپسی در این مطالعه به دلیل استرس به این عارضه مبتلا شده‌اند، آمارها نشان می‌دهد که طی پنج سال اخیر شمار مبتلایان به آلوپسی افزایش چشمگیری داشته است.

 

به گفته متخصصان؛ مهمترین عامل افزایش موارد ابتلا به انواع مختلف آلوپسی شامل مشکلات هورمونی، آلودگی،‌ استرس و مصرف فست‌فودها و تنقلات ناسالم هستند. بیشتر افراد تصور می‌کنند که ریزش مو مختص سالمندان است اما این روزها تعداد جوانان مبتلا به این عارضه نیز افزایش یافته است که دلایل اصلی این شیوع در بین زنان و مردان و در تمام گروه‌های سنی تبدیل شده است.

 

بر اساس این گزارش شایعترین عوامل موثر در بروز آلوپسی عبارتند از:

- وراثت که در مردان عامل مهمی برای طاسی و ریزش مو است.

- استرس شغلی مانند تعیین ضرب‌العجل‌ها، ترس از بیکار شدن، نگرانی‌های مالی، استرس خانگی، طلاق و عدم تعادل بین زندگی شغلی و زندگی خانوادگی.

- تغییرات هورمونی در زنان پس از وضع حمل، هنگام شیردهی، بی نظمی‌های قاعدگی و مشکلات تیروئیدی.

- تغذیه نامناسب شامل رژیم‌های سخت لاغری، صرف نظر از وعده‌های غذایی مهم بویژه صبحانه، خوردن فست‌فود و تنقلات، مصرف کم مواد غذایی مهم و ضروری مانند پروتئین‌های سالم و کمبود ریزمغذی‌ها نظیر آهن، روی و بیوتین.

- ابتلا به نوع خاصی از بیماری‌ها مانند امراض تیروئیدی، یرقان یا جراحی‌، از دست دادن خون زیاد.

- مصرف برخی از داروها برای درمان بیماری‌های دیگر نیز می‌تواند موجب ریزش مو شود که از جمله آن‌ها می‌توان به قرص‌های پیشگیری از بارداری، داروهای ضد کلسترول و برخی از داروهای فشارخون اشاره کرد.

- استفاده مدام و زیاد از رنگ مو، فر کردن موها و استفاده از شامپوهایی با ترکیبات شیمیایی مضر و قوی.

علاوه بر این‌ها شیوه‌هایی خاص از آرایش موهای که باعث کشیدگی مو می‌شوند از علت شایع ریزش دسته‌ای موها هستند.