ریزش مو فقط یک مسئله مردانه نیست

ریزش مو چه کوتاه مدت و چه بلند مدت برای مردان و زنان شبیه به هم است. ریزش مو ممکن است تمام سر را در بر بگیرد و تراکم موها کم شود یا اینکه در مرکز شروع شده و بیشتر و بیشتر شود. حتی ممکن است ریزش مو در یک نقطه در جلوی سر شروع شود، به این شکل که خط موی جلوی سر به عقب تر می رود.شامپو.پوست سر

ریزش مو یک فرآیند مداوم نیست و فراز و نشیب دارد. در یک دوره موهای فرد می ریزند و در دوره ای دیگر ریزش مو متوقف می شود. در درمان ریزش مو، پیداکردن علت آن بسیار مهم است. امروزه در داروخانه ها تونیک های مختلف تقویت مو وجود دارد که ممکن است در درمان ریزش مو موثر باشند. اما مسئله این است که تا علت ریزش مو مشخص نباشد، استفاده از این مواد شاید خیلی کمک کننده نباشد. اگر کسی کم خونی و یا اینکه مشکل تیروئید داشته باشد و دچار ریزش مو باشد، باید بر اساس مشکلی دارد به درمان ریزش مو پرداخت.


دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص بیماری های پوست و مو، در برنامه «فراسو» گروه سلامت جسم و پیشگیری، با بیان این که 30 درصد و حتی تا 50 درصد از مراجعات بیماران پوستی، مشکلات مو و خصوصاً ریزش مو است، گفت: برای جوان ترها شاید مو خیلی مهم باشد و زمانی که علائم اولیه کم شدن مو اتفاق می افتد، به متخصصان پوست و مو مراجعه می کنند. به طور طبیعی مو در فرآیند رویش و ریزش قرار دارد. درصد کمی از موها در فاز رویش و درصد کمی هم در فاز ریزش قرار دارند و در طول روز به طور متوسط 70 تا 120 مو ریزش دارند که طبیعی تلقی می شود. در این مورد در واقع موها با ریشه از پوست سر جدا نمی شوند و فقط تنه مو می ریزد.


وی با بیان این که شمارش ریزش مو خیلی سخت است، بنابراین باید به دنبال تغییر الگوی ریزش مو بود، افزود: مثلاً فرد می گوید در گذشته صبح که از خواب بیدار می شد، تعداد موهای ریخته شده بر روی بالشش خیلی کمتر بود و الان زیاد شده است.

در ریزش موی ارثی و تحت تاثیر ژنتیک، موهای افراد شاید در 18 سالگی و شاید در 30 سالگی در فاز ریزش قرار می گیرند. این موضوع بستگی به زمان فعالیت ژن دارد که در افراد مختلف، متفاوت است و هنوز جواب برای آن وجود ندارد.

در رشته پوست و مو ابزارهای تشخیصی کیفی و کمی وجود دارد که به متخصص کمک می کند تا مقدار ریزش مو را بررسی کند. اگر فردی دو تا سه روز حمام نرفته باشد و در چند ساعت اخیر موهایش را شانه نکرده باشد، اگر از جاهای مختلف سر تعدادی مو را به صورت آرام بکشیم، اگر تعداد قابل ملاحظه ای مو جدا شود نشان دهنده این است که درصد موهای در فاز ریزش، زیاد و غیرطبیعی است. همجنین می توان با فشار بیشتری تعدادی از موهای سر را کند و با کمک پاتوبیولوژی درصد موهای در فاز رشد و موهای در فاز ریزش را بررسی کرد. اگر در زیر میکروسکوپ درصد موهای در فاز ریزش از 10% تا 15% بیشتر باشد، ممکن است فرد دچار روند فعال ریزش مو باشد.


احسانی با بیان این که مهم ترین علت ریزش مو، ریزش موی ارثی و ژنتیکی و هورمونی است و به خصوص ژنتیک یک فاکتور بسیار مهم در ریزش مو است و احتمالاً باعث ریزش موهای جلو و کف سر می شود، ادامه داد: موهای پشت سر گیرنده برای هورمون های مردانه ندارد، برای همین در کاشت مو، از موهای این قسمت استفاده می شود. در ریزش موی ارثی و تحت تاثیر ژنتیک، موهای افراد شاید در 18 سالگی و شاید در 30 سالگی در فاز ریزش قرار می گیرند. این موضوع بستگی به زمان فعالیت ژن دارد که در افراد مختلف، متفاوت است و هنوز جواب برای آن وجود ندارد.


متخصص بیماری های پوست و مو با بیان این که در حول و حوش سن یائسگی، ریزش مو ممکن است در خانم ها اتفاق بیفتد، گفت: چون بالانس هورمونی به هم می خورد و درصد هورمون های زنانگی کم و غلبه به نفع هورمون های مردانگی پیش می رود. در بعضی خانم ها این موضوع اتفاق می افتد و در بعضی دیگر این طور نیست که در اینجا در کنار عوامل دیگر بحث ژنتیک هم می تواند مطرح شود. داروهایی هست که در این مقطع می تواند اثر هورمون مردانه را کم کند.
وی ادامه داد: یکی از علت های مهم ریزش مو در خانم ها (حتی در سنین پایین تر) ریزش مو با الگوی مردانه است. در ریزش موی خانم ها، ابتدا مسائل هورمونی و تخمدان ها و وجود کیست های تخمدان ها بررسی می شود و اگر این موارد نرمال بودند، این ریزش مو؛ در دسته بندی ریزش با الگوی مردانه قرار می گیرد.


احسانی با بیان این که شوره سر می تواند نرمال باشد یا یک بیماری باشد، بیان کرد: اگر شوره سر همراه با خارش و التهاب و قرمزی باشد، ممکن است همراه با یک بیماری به اسم درماتیت سبورئیک باشد که نیاز به درمان های خاصی دارد. هنوز علت ریزش موی سکه ای که 1 تا 2 درصد جامعه به آن مبتلا می شوند مشخص نیست. برخلاف باورها، استرس باعث ایجاد ریزش موی سکه ای نمی شود، اما آن را تشدید می کند. سن شایع این نوع ریزش مو بین 20 تا 40 سالگی است و معمولاً خودبخود درمان می شود. اما در مواردی هم این ریزش مو به سمت کلی شدن پیش می رود و حتی گاهی موهای کل بدن را از بین می برد.

در ریزش موی خانم ها، ابتدا مسائل هورمونی و تخمدان ها و وجود کیست های تخمدان ها بررسی می شود و اگر این موارد نرمال بودند، این ریزش مو؛ در دسته بندی ریزش با الگوی مردانه قرار می گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: محلول ماینوکسیدیل در ابتدا به صورت آمپول های تزریقی بود و چون رگ را گشاد می کند و باعث کم شدن فشار خون می شود. جهت تنظیم فشار خون استفاده می شد؛ اما مشاهده شد کسانی که از این دارو استفاده می کردند دچار پر مویی می شدند. این دارو امروزه دیگر جهت تنظیم فشار خون استفاده نمی شود؛ اما از محلول آن در جهت درمان ریزش مو استفاده می کنند. متأسفانه موهایی که وابسته به ماینوکسیدیل هستند، با قطع استفاده آن دچار ریزش می شوند. بنابراین باید این محلول را به صورت طولانی مدت استفاده کرد.


این متخصص بیماری های پوست و مو در پایان با بیان این که اگر ریزش مو به مدت طولانی اتفاق بیفتد، حتماً باید بررسی در مورد مقدار آهن، کم خونی ها، کم کاری و پرکاری تیروئید، مصرف داروهای مختلف و داروهای نیروزا در بدنسازی و همچنین بیماری هایی که فرد به آنها مبتلا است، انجام شود، اظهارکرد: در ریزش موهای ارثی، حتی با تشخیص این مورد، تنها تا 60 ال 70 درصد موارد قابل درمان هستند.

چرا موهایم این‌قدر کم‌پشت‌اند؟

برخلاف باورهای غلط اما متداول، شما فقط با حذف لبنیات یا کمی خوش‌شانسی، موهای ضخیم‌تر و پرتری نخواهید داشت. ریزش مو چند علت عمده دارد و اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توانید موهای ضخیم‌تری داشته باشید، باید با برخی علل اصلیِ این ریزش آشنا شوید.
سیگار

اگر بیشتر از ۲۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، درحال‌حاضر احتمال طاس‌شدن‌تان بیشتر است، بنابراین باید فورا کاری کنید. سموم موجود در دود سیگار می‌توانند جریان خون به‌سمت فولیکول‌های موی شما را کاهش دهند و باعث نازک‌شدن مو و طاسی با الگوی مردانه شوند. بنابراین اگر فکر می‌کنید «چرا موهایم این‌قدر کم‌پشت‌اند؟» شاید سیگاری که در دست دارید، پاسخ سؤال‌تان باشد.
حتما بخوانید: چطور سیگار را ترک کنیم؟
کمبود پروتئین

از نظر علمی ثابت شده است که کمبود پروتئین در رژیم غذایی شما می‌تواند واقعا بر موهایتان اثر منفی بگذارد. تارهای مو از فیبرهای پروتئین ساخته می‌شوند، بنابراین اگر پروتئین کافی مصرف نکنید، بدن‌تان بخش‌های دیگر را به‌جای موها در اولویت قرار خواهد داد و خب این، به‌ضرر موهایتان است.
طاسی با الگوی مردانه

طاسی با الگوی مردانه - ریزش موی مردان

این، رایج‌ترین نوع ریزش موست و معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ سال طول می‌کشد تا فرد درگیر، کاملا طاس شود. در ابتدا، مو در اطراف و بالای سر شروع به نازک‌شدن می‌کند و به‌تدریج گسترش می‌یابد. متأسفانه، هیچ راهی برای درمان این مشکل وجود ندارد، اما مدل‌های موی مختلفی برای این‌گونه افراد هست و گذشته‌ازاین می‌توان این فرایند را با انواع داروها کُند کرد.
دارو

گاهی اوقات ممکن است داروی مصرفی‌تان علت ریزش موی شما باشد. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و درمورد داروهایتان با او صحبت کنید تا مطمئن شوید کم‌پشت‌شدن موها از عوارض جانبی آنها نیست.
استرس

استرس ممکن است یکی از عوامل عمده در ریزش مو باشد. احتمالا بارهاوبارها شنیده‌اید که استرس برای سلامت‌تان مضر است، اما استرس بر موهایتان نیز اثر می‌گذارد. بنابراین از هر فرصتی برای کاهش استرس‌تان استفاده کنید، مثلا دوش آب گرم بگیرید، به موسیقی گوش کنید و… .
حتما بخوانید: درمان استرس شدید با ۹ راهکار آرامش‌بخش
بیماری یا عفونت

در برخی شرایط خاصِ بدنی، ممکن است دچار ریزش یا نازکی موها شوید. اغلب اوقات، اگر به بیماری یا عفونتی شدید دچار شوید، بدن‌تان آن‌قدر درگیر مبارزه با آن عفونت می‌شود که موهای‌تان را کاملا فراموش می‌کند. درنتیجه، موهای‌تان به‌علت کمبود مواد مغذی، نازک می‌شوند.
مردان چگونه می‌توانند روند کم‌پشت‌شدن مویشان را متوقف کنند؟

هیچ روش استاندارد و ثابتی برای ضخیم‌کردن موها وجود ندارد؛ ضمن اینکه جلوگیری از نازک‌شدن موها، بسیار آسان‌تر است از مصرف تعداد زیادی محصولات ضخیم‌کننده‌ی مو. درمان‌های طبیعیِ بی‌شماری برای رفع کم‌پشتی مو وجود دارد، اما ما قصد داریم آنهایی را به شما معرفی کنیم که واقعا مؤثرند، به‌علاوه‌ی چند ترفند برای آنکه موهایتان پرتر به‌نظر برسند.
مراقب خوراک‌تان باشید

اگر واقعا به‌خاطر نازک‌شدن موهایتان ناراحتید و می‌خواهید کاری کنید که سریع‌تر رشد کنند و ضخیم‌تر شوند، باید بدانید که خوردن غذاهای مناسب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. بهتر است نگاهی به درون‌تان بیندازید و بر خوردنی‌هایتان تمرکز کنید. افزایش میزان مصرف پروتئین، امگا ۳، آهن و ویتامین C می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد، تاآنجاکه حتی ممکن است در عرض چند ماه، متوجه تغییراتی در موهایتان شوید. همچنین می‌توانید ویتامین‌های مخصوص برای پرپشت‌شدن موها را امتحان کنید. این ویتامین‌ها واقعا به بهبود ضخامت موهایتان کمک می‌کنند.
حتما بخوانید: ۹ غذایی که هرگز نباید بخورید
درمان‌های ریزش مو و نیز روش رشد مجدد را به‌کار بگیرید

کراتین، یکی از بخش‌های ضروری موست و چیزی است که موهای شما را ضخیم‌تر می‌کند، اما اگر به فکر حجیم‌کردن موهایتان هستید، نمی‌توانید فقط با رساندن این ماده‌ی مغذی به بدن‌تان، منتظر رشد معجزه‌آسای آنها باشید.

اگر رشد مجدد مو به‌طور طبیعی برای شما مؤثر نبود، می‌توانید از درمان‌های رشد مجدد مو مانند Regaine کمک بگیرید. اقدام جدی دیگر، کاشت موست. این روش، کمی تهاجمی است، اما برای مقابله با کم‌پشت‌شدن موها مؤثر است. کاشت مو می‌تواند به شما موهای پرپشت طبیعی بدهد و تنها ایراد آن، هزینه‌ی بالاست.
بدن‌تان را هیدراته نگه دارید

مصرف آب کافی - ریزش مو در مردان

بسیاری از مردم، این را نمی‌دانند، اما یک‌چهارم مولکول‌های مو از آب تشکیل می‌شود. بنابراین هنگامی که آب کافی نمی‌نوشید، موهایتان آسیب می‌بینند. مقدار آب توصیه‌شده، ۸ لیوان در روز است، اما افزایش این میزان، اثر مثبت بیشتری بر موهایتان می‌گذارد.
حتما بخوانید: ۹ نشانه‌ که می‌گوید به اندازه کافی آب نمی‌نوشید
ورزش کنید

ورزش می‌تواند تأثیر زیادی بر تمام قسمت‌های بدن شما، ازجمله موهایتان بگذارد. ورزش منظم، گردش خون را افزایش می‌دهد و جالب است بدانید که اگر گردش خون ضعیفی داشته باشید، مویتان اولین جایی است که صدمه می‌بیند.
از ابزارهای حرارتی مو استفاده نکنید

این واقعیت محض است که سشوارها، اتوها و سایر ابزارهای حرارتیِ مو می‌توانند بر موهایتان اثری منفی بگذارند. اگر می‌توانید، بهتر است به‌‌طور کامل از این ابزارها اجتناب کنید و اجازه دهید موهایتان بعد از دوش‌گرفتن، به‌طور طبیعی خشک شوند. اگر واقعا به این دستگاه‌ها نیاز دارید، از درجه‌حرارت پایین استفاده کنید. محصولات متعددی برای محافظت از موها در برابر حرارت شدید وجود دارند، بنابراین چند تا از آنها را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک برای شما مناسب است.
حتما بخوانید: جلوگیری از سفید شدن مو با ۱۰ ماده‌ای که شما را جوان‌‌تر نگه می‌دارد
الکل مصرف نکنید

اگر درمورد پرپشت‌کردن موهایتان جدی هستید، نباید لب به الکل بزنید. الکل، مانع جذب زینک می‌شود. زینک، یکی از مواد معدنی مورد‌نیاز برای رشد و سلامت موهاست.
از موهایتان به‌درستی مراقبت کنید

همان‌طور که می‌دانید، شامپوهای مخصوص موهای نازک، از شامپوهای معمولی گران‌ترند، اما درعوض می‌توانید با استفاده از محصولاتی که تاحدممکن، طبیعی و عاری از سموم هستند، به موهایتان کمک کنید. شامپوهای بدون سولفات، از بهترین شامپوهای ضخیم‌کننده‌ی مو هستند و با مواد طبیعی‌شان به تحریک پوست سر کمک می‌کنند.

همچنین می‌توانید با روغن‌های مناسبی مانند روغن نارگیل و کرچک از موهایتان مراقبت کنید. این روغن‌ها غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و امگا۳ هستند و می‌توانند برای پوست سر و مویتان بسیار مفید باشند، به‌علاوه مجبور نیستید برای تهیه‌ی آنها پول زیادی بپردازید. این مواد طبیعی یکی از درمان‌های بسیار عالیِ خانگی برای موهای نازک‌اند، به‌شرطی‌که حوصله‌ی مخلوط‌کردن‌شان با همدیگر را داشته باشید.
مدل موهای مردانه برای موهای نازک

برخی از این نکات به شما نشان می‌دهند که چگونه موهایتان را تقویت کنید، اما اگر واقعا کم‌صبرید و مدل مویی می‌خواهید که به موهایتان بیاید یا اینکه فقط به‌دنبال پنهان‌کردن بخش‌های کم‌پشت موهایتان هستید، در ادامه، برخی مدل‌های مناسب شما را معرفی خواهیم کرد.

مدل بازکات - ریزش موی مردان
بهترین مدل‌های کوتاه‌کردن برای موهای نازک

اکثر مردان تصور می‌کنند بلند نگه‌داشتن موهای‌شان تاحدممکن، آخرین کاری است که می‌توانند در برابر کم‌پشت‌شدن موها انجام دهند، اما شما بهتر است به مدل‌های کوتاه هم فکر کنید. مدل‌های بازکات (Buzzcuts)، بوکسوری (high and tight)، کراپ کوتاه (short crops) و آندرکات (undercuts)، جزو گزینه‌های بهتری هستند که می‌توانید در نظر بگیرید.
افراد معروف با موهای کم‌پشت
شاهزاده ویلیام

شاهزاده ویلیام به‌خاطر قسمت بی‌موی پشت سرش، بسیار معروف است. باوجوداین، همچنان ظاهری آراسته و جذاب دارد. فراموش نکنید، او همان مردی است که کیت میدلتون را شیفته‌ی خود کرد.
دنیل کریگ

داشتن موی نازک فاجعه نیست. جیمز باند قطعا از نظر هر خانمی جذاب است. اگر او می‌تواند با موهای نازک، چنین به‌نظر بیاید، پس شما هم می‌توانید.
جود لا

جود لا، بیشتر از همه درگیر کم‌پشت‌شدن موهایش بوده است. اما این مسئله، جلوِ پیشرفت او را نگرفت. او با متانت پذیرفته است که موهای کم‌پشتی دارد و همچنان یکی از بازیگران مردِ بسیار محبوب‌ از نظر خانم‌هاست.
چگونه با نازک‌شدن مو مقابله کنید

    مصرف پروتئین، امگا۳، آهن و ویتامین سی را افزایش دهید تا موهای ضخیم‌تر و پرتری داشته باشید.
    از شامپوهای مناسب موهای نازک استفاده کنید، ازجمله آنهایی که بدون سولفات‌اند.
    مدل‌های مناسبی برای کوتاه‌کردن موهای نازک وجود دارند که می‌توانند تاحدی به پنهان‌کردن کم‌پشتی موهای‌تان کمک کنند.